Choosing a profession: различия между версиями

Материал из SurWiki
Перейти к навигации Перейти к поиску
(Урок английского языка по теме " At our little chef ")
Строка 1: Строка 1:
== Урок английского языка по теме "At our little chef" ==
+
== Урок английского языка по теме «Choosing a profession» ==
  
''' Триединая цель урока:'''
+
Главная цель урока: совершенствование грамматических навыков, развитие умений монологической речи на основе текста.
# Ввести и произвести первичную активизацию в речи лексических единиц по теме «Продукты».
 
# Способствовать развитию познавательных процессов (памяти, внимания, восприятия) и мышления (мыслительных операций сравнения и обобщения).
 
# Развивать навыки вежливого общения на иностранном языке.
 
  
''' Подготовка к уроку:'''
+
Развивающий компонент цели урока: развивать умения и навыки диалогической и монологической речи; развивать  умения и навыки аудирования.
  
1. Изображения продуктов питания и подписи к ним (''Приложение 1'');
+
Образовательный компонент цели урока: повторить и активизировать лексический материал по теме «Выбор профессии».
  
2. Две рожицы, подписать “Wendy” и “Mum” рядом с ними прикрепить дублированные картинки еды в уменьшенном размере (''Приложение 2'');
+
Воспитательный компонент цели урока: воспитывать внимание и быстроту  реакции, чувство уважения к различным профессиям; способствовать серьезному выбору профессии.
  
3. “Memory Game” (''Приложение 3'');
+
Практический компонент цели урока: практическое использование грамматических навыков по теме «Вопросы в косвенной речи».
  
4. “Вывески” четырёх магазинов и коробку с “товарами” (карточки с надписями). (''Приложение 4'');
+
Оборудование урока:
  
5. С.И.Азарова, Э.Н.Дружинина, и другие «Millie», 2(1-й год обучения)учебник для 2-го класса.
+
1. Индивидуальный дидактический материал (тексты, карточки с упражнениями, текст песни “I can be most anything I try”);
  
== ХОД УРОКА ==
+
2. Грамматическая  таблица;
  
'''I. Организация начала урока.'''
+
3. В.П. Кузовлев “English” учебник для 9-го класса.
  
The bell has rung.
+
== Ход урока ==
 
Stand up, dear children!
 
  
Hello!
+
'''I. Начало урока, организационный момент'''
  
Sit down, please.  
+
# Создание атмосферы иноязычного общения.
Let`s begin our English lesson.  
+
# Мотивация учащихся, сообщение темы.
 +
# Создание положительного микроклимата.
  
Well, turn to each other (in pairs) and let`s smile each other. Let`s ask each other about your mood today.
+
Good morning, children!
  
'''II. Warm-up. Речевая разминка.'''
+
Good morning! Good morning! Good morning to you! Good morning! Good morning!
  
Now I’d like to speak with you a little.
+
We are glad to see you!
  
Well done! And who wants to be interviewed today?
+
I’m very glad to see you too. I hope you are feeling well today. So today we’ll continue working with the Past Simple. You’ll do a lot of interesting exercises that will help you to understand this material better.
  
'''III. Подготовка к основному этапу занятия.'''
+
'''II.Фонетическая зарядка'''
  
Nice!
+
Listen to the rhyme and find verbs in the Past Simple.
  
Now I want you tell me about your favourite food. What food do you like?Какую еду вы любите?
+
Humpty Dumpty.
  
Ok, now say to me please, what food you dislike.
+
Humpty Dumpty sat on a wall
  
Well, вы уже догадались, что мы сегодня начинаем a new topic – новую тему. What will it be about? О чём она будет?
+
Humpty Dumpty had a great fall.
  
You are absolutely right! Прежде чем мы перейдём к уроку, хочу сказать, что есть английские слова, обозначающие еду и напитки, которые вы все прекрасно знаете. Не верите?
+
All the king’s horses
  
Итак, что же такое pizza/coffee/lemonade/hamburger/chocolate/banana/cola/chips?
+
And all the king’s men,
  
Ну что, разве трудно? Вовсе нет! Эти слова действительно похожи на русские, но отличаются они и произношением, и написанием, а некоторые и значением. Вот об этом мы сегодня и узнаем на уроке.
+
Couldn’t put Humpty together again.
  
Great!
+
(sat had, could)
  
'''IV. Усвоение новых знаний.'''
+
Let’s remember the Russian rhyme Шалтай-Болтай by S. Marshak. Who knows?
  
'' LISTENING. АУДИРОВАНИЕ.''
+
Шалтай-болтай
  
Now we’ll listen to the story about Wendy and her mum.
+
Сидел на стене,
  
После прослушивания я попрошу вас ответить на вопрос “Where are they? Где они находятся?” Is it clear? Are you ready to listen to the story?
+
Шалтай-болтай
                                                                   
 
Open your books and check your answers. It’s page 92.
 
  
So where are they? Хорошо, а какие продукты вы видите в этом кафе?
+
Свалился во сне.
  
Когда все продукты названы, показать на доску, обвести все картинки рукой и сказать “food”.
+
Вся королевская конница,
  
'' NEW LANGUAGE. РАБОТА СО ЗВУКОВЫМ ОБРАЗОМ СЛОВА.''
+
Вся королевская рать
  
Repeat these words after me.
+
Не может Шалтая,
  
Now let’s play the game “Echo”. Вы – моё эхо. А что делает эхо? Повторяет, that’s right! Вы сейчас будете повторять за мной, но произносить слова вы должны в точности так же, как и я, is it clear?
+
Не может Болтая,
  
Very well!
+
Шалтая-болтая,
  
Now try to read my lips. What word am I saying?
+
Болтая-шалтая
  
На доске изображены две рожицы с надписями “Wendy”, “Mum”.  
+
Шалтая-болтая собрать.
  
Подойти к рисункам со словами:
+
'''III. Актуализация знаний, полученных на предыдущих уроках.'''
  
This is Wendy and this is her mum.  
+
''1. Аудирование текста''
  
Can you tell what Wendy would like?
+
Listen to the text and write down verbs in the Past Simple.
  
What her mum would like?  
+
Once upon a time there______ a very old man and a very old woman. They______in a nice clean house which_______ flowers all round it. But they couldn’t be happy because they_____ so very lonely. “If only we ______a cat” _____ the very old woman. “A cat?” _____ the very old man. “Yes, a sweet little cat” ____ the very old woman. “I’ll get you a cat, my dear,”_____ the very old man. And he _____ over the hills to look one.
  
Что они заказали at the café?
+
(Keys: were, lived, had, were, had, said, asked, said, said, went)
  
What food do they like?
+
''2. Work in the groups''
  
Well! Nastya, and what is your favourite food? And Kirill, what’s your favourite drink?
+
Read these texts, translate and find irregular verbs.
  
'' NEW LANGUAGE. РАБОТА С ГРАФИЧЕСКИМ ОБРАЗОМ СЛОВА + ОПОРА НА ИЗОБРАЖЕНИЕ.''
+
The first group:
  
Try to read the words, please!
+
Mary got up at 7 o’clock yesterday. She washed her face and cleaned her teeth. Then she had breakfast. She took her bag and went to school.
  
Let’s play the game “'' Clever parrots''” now.
+
The second group:
  
Here there is another game. It’s a “'' Memory game''”. Who wants to start? Guess please, what is there in number…?
+
Jane came home at 2 o’clock yesterday. She had dinner. Then she cleaned her room. She did her homework. Then she played games.
  
Когда все 9 карточек перевёрнуты надписями вверх, начинаем следующую игру.
+
The third group:
  
Now can you say what’s missing?
+
My mother came home from work at 6 o’clock yesterday. She cooked supper. Then she watched TV. She read a book and went to bed at 10 o’clock.
  
Ребята, к нам обратились за помощью продавцы некоторых магазинов. Давайте посмотрим, каких именно. Let’s read it.
+
''3.“Magic box” (карточки с первой формой неправильных глаголов, учащиеся должны назвать вторую форму глагола и перевести на русский язык ).''
  
Дело в том, что товары в эти магазины завезли одновременно и все они перепутались на складе. Давайте поможем продавцам разобрать товары.
+
{| border 1
 +
| Beat
 +
| Beat
 +
|-
 +
| Become
 +
| Became
 +
|-
 +
| Begin
 +
| Began
 +
|-
 +
| Be
 +
| Was, were
 +
|-
 +
| Blow
 +
| Blew
 +
|-
 +
| Bring
 +
| Brought
 +
|-
 +
| Build
 +
| Built
 +
|-
 +
| Buy
 +
| Bought
 +
|-
 +
| Can
 +
| Could
 +
|-
 +
| Catch
 +
| Caught
 +
|-
 +
| Choose
 +
| Chose
 +
|-
 +
| Come
 +
| Came
 +
|-
 +
| Cost
 +
| Cost
 +
|-
 +
| Cut
 +
| Cut
 +
|-
 +
| Do
 +
| Did
 +
|-
 +
| Draw
 +
| Drew
 +
|-
 +
| Drink
 +
| Drank
 +
|-
 +
| Drive
 +
| Drove
 +
|-
 +
| Eat
 +
| Ate
 +
|-
 +
| Fall
 +
| Fell
 +
|-
 +
|}
  
'' NEW LANGUAGE. ПРЕДОСТАВЛЕНИЕ СТРАНОВЕДЧЕСКОЙ ИНФОРМАЦИИ.''
+
''4.Put the words in the correct order to make sentences.''
  
Как по-вашему, что такое “'' jacket potato''”?
+
Work in groups:
 +
# year, He, a, built, last, house;
 +
# 1998, they, a, in, bank, worked, in;
 +
# broke, yesterday, my, a, brother, vase;
 +
# ago, the, five, lesson, began, minutes;
 +
# last, Ann, granny, visited, her, week.
 +
Keys:
 +
# He built a house last year;
 +
# They worked in a bank in 1998;
 +
# My brother broke a vase yesterday;
 +
# The lesson began 5 minutes ago;
 +
# Ann visited her granny last year.
  
Look please at ex.2, picture number 6. Чем ещё примечательна эта картошка?
+
''5. Write 5 sentences about things you did yesterday.''
  
That’s right!
+
Work in groups.
  
Чаще всего это сыр, но может быть и что-то другое.
+
# We went…….
What do you think about chips? Что это?
+
# We had……….
 +
# We did ……….
 +
# We walked…….
 +
# We played…….
  
Вы уже догадались по картинкам, что чипсы для англичан это не то же самое, что и для нас. '' Fish and chips'' считается традиционным английским блюдом, и под словом '' chips'' англичане имеют в виду порезанную на ломтики и обжаренную картошку. А вот те чипсы, что мы с вами покупаем в пакетиках, они называют совсем другим словом – '' crisps''.
+
'''IV. Развитие умений монологической речи, контроль правильности использования изученного лексического и грамматического материала в монологе по тексту: «A relative in London».'''
  
 +
Work in groups.
  
'''V. Закрепление знаний и усвоение способов действия.'''
+
The first group.
  
Now look at p. 93.
+
Your task:
  
Guess what mum and dad say.  
+
Tell us please about Robin and his family.
  
Let’s read these phrases. Look please at the blackboard.
+
In 1599 Robin lived in Edinburgh and his father was one of the Scottish patriots. They wanted to return the Stone of Destiny to Scotland. But it was not easy. The Stone was in London and the way to London was difficult. The English knew about their organization and they could catch and kill any of their members.
  
Итак, я предлагаю Вике: '' Would you like …?''  Вика отказывается: '' “No, thank you.”'' И просит взамен '' “Can I have…?”''
+
The second group.
  
'''VI. Подведение итогов урока. Информация о домашнем задании.'''
+
Your task:
  
Well done!
+
Tell us please about time tunnels.
  
Что вам понравилось сегодня?
+
Only the greatest wizards knew about time tunnels. These tunnels took people to the past or to the future. The organization of Scottish patriots chose Robin for that mission. Robin could not get to London of his time, but he could use the time tunnel and get to London of the past or of the future. He could take the Stone and come back.
  
Что вы узнали нового?
+
The third group
  
Great!
+
Your task:
  
Open please your mark books and write down your home task.
+
Tell us please about the problem during the trip.
  
Мы все сегодня очень хорошо поработали, это правда, кто, по-вашему, наработал сегодня на «пятёрку?» На «четвёрку?»
+
When they travel in time they take somebody’s place there, so somebody must take their place in their time. This person must be their age and must be their relative. That was difficult. Robin wanted to go to London, so they looked for a relative in London. They could not find anybody in the past. They found a relative in the future. It was Rosy’s brother Rob.
  
Now you may go. And don’t forget to say goodbye.
+
'''V. Заключительный этап:'''
  
 +
# подведение итогов;
 +
# выставление оценок;
 +
# инструктаж к домашнему заданию;
 +
# рефлексия.
  
 +
1) So I hope you like our todays lesson. What did you do at our lesson today?
 +
 +
- Today we listened to the text and write down verbs in the Past Simple.
 +
 +
- We read the text and found irregular verbs.
 +
 +
- We put the words in the correct order to make sentences.
 +
 +
- We wrote 5 sentences about things we did yesterday.
 +
 +
- We told about Robin’s story.
 +
 +
2) I’m very satisfied with your work today. Thank you. I want to give you excellent and good marks.
 +
 +
3) Your home task is p.245 irregular verbs, topic.
 +
 +
4) If you liked our lesson show me the merry faces if you didn’t like – the sad ones. Good bye! See you later.
  
 
[[Категория:иностранный язык]]
 
[[Категория:иностранный язык]]

Версия 07:42, 10 февраля 2012

Урок английского языка по теме «Choosing a profession»

Главная цель урока: совершенствование грамматических навыков, развитие умений монологической речи на основе текста.

Развивающий компонент цели урока: развивать умения и навыки диалогической и монологической речи; развивать умения и навыки аудирования.

Образовательный компонент цели урока: повторить и активизировать лексический материал по теме «Выбор профессии».

Воспитательный компонент цели урока: воспитывать внимание и быстроту реакции, чувство уважения к различным профессиям; способствовать серьезному выбору профессии.

Практический компонент цели урока: практическое использование грамматических навыков по теме «Вопросы в косвенной речи».

Оборудование урока:

1. Индивидуальный дидактический материал (тексты, карточки с упражнениями, текст песни “I can be most anything I try”);

2. Грамматическая таблица;

3. В.П. Кузовлев “English” учебник для 9-го класса.

Ход урока

I. Начало урока, организационный момент

  1. Создание атмосферы иноязычного общения.
  2. Мотивация учащихся, сообщение темы.
  3. Создание положительного микроклимата.

Good morning, children!

Good morning! Good morning! Good morning to you! Good morning! Good morning!

We are glad to see you!

I’m very glad to see you too. I hope you are feeling well today. So today we’ll continue working with the Past Simple. You’ll do a lot of interesting exercises that will help you to understand this material better.

II.Фонетическая зарядка

Listen to the rhyme and find verbs in the Past Simple.

Humpty Dumpty.

Humpty Dumpty sat on a wall

Humpty Dumpty had a great fall.

All the king’s horses

And all the king’s men,

Couldn’t put Humpty together again.

(sat had, could)

Let’s remember the Russian rhyme Шалтай-Болтай by S. Marshak. Who knows?

Шалтай-болтай

Сидел на стене,

Шалтай-болтай

Свалился во сне.

Вся королевская конница,

Вся королевская рать

Не может Шалтая,

Не может Болтая,

Шалтая-болтая,

Болтая-шалтая

Шалтая-болтая собрать.

III. Актуализация знаний, полученных на предыдущих уроках.

1. Аудирование текста

Listen to the text and write down verbs in the Past Simple.

Once upon a time there______ a very old man and a very old woman. They______in a nice clean house which_______ flowers all round it. But they couldn’t be happy because they_____ so very lonely. “If only we ______a cat” _____ the very old woman. “A cat?” _____ the very old man. “Yes, a sweet little cat” ____ the very old woman. “I’ll get you a cat, my dear,”_____ the very old man. And he _____ over the hills to look one.

(Keys: were, lived, had, were, had, said, asked, said, said, went)

2. Work in the groups

Read these texts, translate and find irregular verbs.

The first group:

Mary got up at 7 o’clock yesterday. She washed her face and cleaned her teeth. Then she had breakfast. She took her bag and went to school.

The second group:

Jane came home at 2 o’clock yesterday. She had dinner. Then she cleaned her room. She did her homework. Then she played games.

The third group:

My mother came home from work at 6 o’clock yesterday. She cooked supper. Then she watched TV. She read a book and went to bed at 10 o’clock.

3.“Magic box” (карточки с первой формой неправильных глаголов, учащиеся должны назвать вторую форму глагола и перевести на русский язык ).

Beat Beat
Become Became
Begin Began
Be Was, were
Blow Blew
Bring Brought
Build Built
Buy Bought
Can Could
Catch Caught
Choose Chose
Come Came
Cost Cost
Cut Cut
Do Did
Draw Drew
Drink Drank
Drive Drove
Eat Ate
Fall Fell

4.Put the words in the correct order to make sentences.

Work in groups:

  1. year, He, a, built, last, house;
  2. 1998, they, a, in, bank, worked, in;
  3. broke, yesterday, my, a, brother, vase;
  4. ago, the, five, lesson, began, minutes;
  5. last, Ann, granny, visited, her, week.

Keys:

  1. He built a house last year;
  2. They worked in a bank in 1998;
  3. My brother broke a vase yesterday;
  4. The lesson began 5 minutes ago;
  5. Ann visited her granny last year.

5. Write 5 sentences about things you did yesterday.

Work in groups.

  1. We went…….
  2. We had……….
  3. We did ……….
  4. We walked…….
  5. We played…….

IV. Развитие умений монологической речи, контроль правильности использования изученного лексического и грамматического материала в монологе по тексту: «A relative in London».

Work in groups.

The first group.

Your task:

Tell us please about Robin and his family.

In 1599 Robin lived in Edinburgh and his father was one of the Scottish patriots. They wanted to return the Stone of Destiny to Scotland. But it was not easy. The Stone was in London and the way to London was difficult. The English knew about their organization and they could catch and kill any of their members.

The second group.

Your task:

Tell us please about time tunnels.

Only the greatest wizards knew about time tunnels. These tunnels took people to the past or to the future. The organization of Scottish patriots chose Robin for that mission. Robin could not get to London of his time, but he could use the time tunnel and get to London of the past or of the future. He could take the Stone and come back.

The third group

Your task:

Tell us please about the problem during the trip.

When they travel in time they take somebody’s place there, so somebody must take their place in their time. This person must be their age and must be their relative. That was difficult. Robin wanted to go to London, so they looked for a relative in London. They could not find anybody in the past. They found a relative in the future. It was Rosy’s brother Rob.

V. Заключительный этап:

  1. подведение итогов;
  2. выставление оценок;
  3. инструктаж к домашнему заданию;
  4. рефлексия.

1) So I hope you like our todays lesson. What did you do at our lesson today?

- Today we listened to the text and write down verbs in the Past Simple.

- We read the text and found irregular verbs.

- We put the words in the correct order to make sentences.

- We wrote 5 sentences about things we did yesterday.

- We told about Robin’s story.

2) I’m very satisfied with your work today. Thank you. I want to give you excellent and good marks.

3) Your home task is p.245 irregular verbs, topic.

4) If you liked our lesson show me the merry faces if you didn’t like – the sad ones. Good bye! See you later.